Bílý švýcarský ovčák je pes pro každou příležitost – bude spokojeně pobíhat kolem vás v lese nebo v parku, nadšeně si s vámi nebo vašimi dětmi pohraje na zahradě i doma a zároveň na vás bude oddaně koukat při vaření, příp. dalších domácích pracích nebo bude pravidelně oddychovat při domácím gaučingu. A to aniž by se vtíral, pravděpodobně si lehne do kouta a bude spokojeně podřimovat poblíž vás.

Je jedno, co budete dělat – bělouš bude šťastný, když vám bude nablízku v jakékoli situaci.

Bílý švýcarský ovčák je statný pes, který může působit jako varianta ovčáka německého. Oproti němu je však švýcarák mnohem klidnější, jemnější a hlavně citlivější. S pozitivní motivací, vyrovnaným a milým přístupem je vhodný i pro naprosté začátečníky, jelikož je velmi chytrý a rád a rychle se učí novým dovednostem. Je třeba nezanedbat ranou socializaci, seznámit ho s co nejvíce novými podněty a poskytnout mu teplo domova ve vaší blízkosti. Pak získáte oddaného společníka pro gaučing i širokou škálu sportů a aktivit – canicross, dogtrekking, záchranařina, stopování,… Bílý švýcarský ovčák je univerzálním psem a bude se vám chtít zavděčit, pokud mu odměnou bude vaše radost a pochvala.

Jelikož jde o ideálního rodinného psa, dobře cvičitelného a poslušného, není třeba se bát soužití s dětmi, které vysloveně miluje. Mívá s nimi velmi dobrý vztah, projevuje se jeho společenská povaha a cit pro jemnost. Určitě bude dětem trpělivým společníkem, kterého mohou i samy cvičit a učit se společně.

S ostatními psy také nemívá problém, opět je to však otázka (ne)zanedbané socializace – v případě podcenění této fáze byste se pravděpodobně nesetkali s agresí, ale spíše s velkou bázlivostí a submisivitou. Psychicky vyrovnaný jedinec bude ale ve společnosti ostatních psů velmi rád a nemá problém s životem ve smečce. 

Můžete se setkat s loveckými pudy a tendencí běžet za zvěří. U tohoto plemene je však velká šance, že s pomocí tréninku poslušnosti tyto instinkty potlačíte, ostatně bílý švýcarský ovčák je na svém pánovi poměrně závislý a nemá tendence se od něj příliš vzdalovat. 

Bílého švýcarského ovčáka si mohou dovolit i začátečníci. Velmi ochotně a rád spolupracuje, práce ho baví a stačí mu k tomu pochvala a motivace hrou či pamlsky. Obloukem se ale vyhněte cvičákům, které stále ještě preferují tvrdý dril a křik, jelikož ty by švýcaráka zničily. 

Velký důraz je třeba dát na socializaci, brát malé štěně do různých prostředí, cestovat s ním, seznamovat ho se zvířaty i lidmi. 

Nezapomínejte, že je velmi chytrý a inteligentní. Jestliže v pravidlech povolíte a nebudete důslední, moc dobře si to zapamatuje a zkusí to příště znovu. Umí se naučit otevírat dveře (i okna!), dostat se k pamlskům, najít si nejpohodlnější místo na sedačce.

Jinak je však velmi nenáročný, výborně vycvičitelný a ochotný pustit se do jakékoliv aktivity, která vás zaujme. Péči o srst je potřeba se věnovat ve větší míře jen dvakrát do roka, ale s průběžným línáním a chlupy na oblečení (sedačce, v autě, v jídle,…) počítejte pořád.

PROČ ANO:

 • Bílý švýcarský ovčák je lehce trénovatelný a vhodný i pro začátečníky.
 • Je to akčňák a sportovec. Můžete s ním běhat, trénovat poslušnost, věnovat se záchranařině, dogtrekkingu, stopám atd., bude milovat jakoukoliv společnou aktivitu.
 • Je mírnější než klasický německý ovčák, má jemnější povahu a v porovnání tedy bude klidnější.
 • Jako velký pes dokáže svůj pozemek spolehlivě ohlídat.
 • Velmi silně přilne ke své rodině a bude chtít být neustále nablízku. Jako rodinný pes je tedy ideální.
 • Výborný vztah má hlavně k dětem, se kterými se rád mazlí a účastní se jejich her.
 • Díky své inteligenci se velmi rychle učí a povely s pozitivní motivací plní velmi rád a plný nadšení.
 • U švýcaráka nehrozí agrese ani dominance a dobře se snáší s ostatními zvířaty.
 • Bílé zbarvení je velmi atraktivní a navíc existuje bílý švýcarský ovčák jak v krátkosrsté tak dlouhosrsté variantě. 
 • Vyniká svou přizpůsobivostí, dokáže být klidný a jemný, polehávat v blízkosti svého pána na gauči, stejně jako prochodit desítky kilometrů po horách a běhat zapřažený v postroji.
 • Narozdíl od německého ovčáka nemá tolik zdravotních problémů především s kostrou a pohybovým aparátem.
 • Jeho empatii jen potvrzuje fakt, že se velmi často uplatňuje také v canisterapii.

PROČ NE:

 • Bílý švýcarský ovčák je plemeno jemné a citlivé. Nemůžete uplatňovat tvrdý dril ani fyzické tresty vzhledem k jeho nižšímu prahu bolesti i psychice.
 • Je velmi závislý na své smečce, na svém pánovi. Odloučení nese špatně a určitě to není pes do kotce na zahradu.
 • Při zanedbání rané socializace může jeho křehčí povaha přerůst v bázlivost a nedůvěru, je tedy třeba již malé štěně seznamovat s co nejvíce podněty, a to zásadně pozitivní metodou a klidným přístupem!
 • Tomuto plemeni musíte poskytnout dostatek pohybu a aktivit. Je jedno, v jaké podobě, ale najděte si sport, který vás bude oba bavit a vybijte tak jeho energii.
 • Povaha bílého švýcarského ovčáka umí být poměrně složitá a existují tedy jak jedinci velmi klidní, plaší a nejistí, tak ale i naopak velmi energičtí a extrémně přátelští. Rozmyslete si, co očekáváte a dle své preference si vyberte odpovídající chovatelskou stanici.
 • Srst bílých švýcarských ovčáků není sice příliš náročná na údržbu čistoty a bělost si udrží sama od sebe, ale musíte počítat se silným línáním. Černého oblečení se pravděpodobně zbavíte raději úplně, protože z něj chlupy nedostanete.