O bílém ovčákovi

Bílý švýcarský ovčák (BŠO) – původně outsider, dnes oblíbené plemeno zkušených kynologů i začátečníků. Jedno mají majitelé BŠO společné – chtějí mít psa jako parťáka pro rodinný život, výlety, sporty apod. BŠO je společenské plemeno, a tak je tento psí kamarád spokojený kdekoliv se svým pánem nebo smečkou – ať je to v obýváku nebo na výletě.

Historie bílého ovčáka je úzce spjata s historií německých ovčáků, začíná ke konci 19. století, ačkoliv se bílé varianty ovčáků objevovaly již dříve. Byli oblíbení u šlechty, např. mezi Habsburky nebo Hohenzollerny.

Z Evropy byli počátkem 20. století importováni do Ameriky a byli chování na obou stranách oceánu. V Evropě však docházelo k útlumu bílých ovčáků a po druhé světové válce byli bílí psi na výstavách diskvalifikování až do doby, kdy v roce 1968 došlo vyškrtnutí bílé barvy ze standardu německých ovčáků.

V Americe se naopak začali bílí ovčáci chovat odděleně od barevných německých ovčáků a v 70. letech převzala Amerika chov bílého ovčáka dle standardu.
Nejprve tedy bylo plemeno pojmenováno jako americko-kanadský bílý ovčák, později po zpětném importu do Evropy, konkrétně Švýcarska, a po zápisu prvního vrhu bílého ovčáka byl přejmenován na švýcarský bílý ovčák.

Jako samostatné plemeno se bílí ovčáci začali zapisovat až v roce 1991, od roku 2002 je používáno pojmenování bílý švýcarský ovčák.

Do České republiky byl poprvé dovezen bílý ovčák v roce 1992.